Spānija Latvija: Šis blogs ir veltīts Latvijai un Spānijai, tāpēc raksti par Latviju lasāmi spāniski, bet raksti par Spāniju latviski. Blogā var atrast sākot ar receptēm līdz ceļojumu aprakstiem, tradīcijām un vienkārši interesantām lietām.

España Letonia: Este blog se dedica a Letonia y España por eso los artículos de Letonia están en español y los artículos de España en letón. ¡Descubre Letonia en este blog!

14 abr 2012

Cestitas de nube - Zefīra groziņi



Al principio tenemos que preparar las cestitas, podemos ver la receta aquí.

Consejo: He usado moldes pequeños para las cestitas que se pueden comer de un muerdo pero os aconsejo usar moldes más grandes para poder disfrutar más de la guarnición, en este caso de las nubes.

Ingredientes:
Mermelada
Huevo              2 claras
Sal                   1 pizca
Azúcar             1/2 vaso
Agua                1/3  vaso

12 abr 2012

Torrihas – Torrijas




Torrihas (torrijas) ir tipisks Svētās Nedēļas (Semana Santa) ēdiens. Tās ir saldas un ļoti garšīgas, un pats svarīgākais, viegli pagatavojamas.

Sastāvdaļas:
Piens 0,5l
Baltmaize
Kanēļa standziņa
Olas 3
Kanēlis
Cukurs
Eļļa

Svētā Nedēļa Spānijā – Semana Santa en España


Pēc karnevāla otrie nozīmīgākie svētki Spānijā ir Svētā Nedēļa (Semana Santa) jeb mūsu izpratnē Lieldienas. Par to, kā tie tiek svinēti, šajā rakstā. 

Īsumā

Spānijā nedēļu pirms Lieldienām sākas kristīga satura gājieni (procesijas). Tas ir laiks, kad cilvēki piemin Kristus ciešanas un nāvi. Gājienā piedalās cilvēki, kas pieder kādai no brālībām. Katrai brālībai ir savs gājiens, kurā noteikts skaits cilvēku (skaits var sasniegt pat 40 cilvēkus) uz saviem pleciem nes lielas svēto koka figūras. Sākotnēji nesēji jeb ‘kostaleros’ (costaleros) bija ticīgie, kas nožēloja kādus grēkus, vai arī tieši otrādi, vēlējās izrādīt pateicību. Mūsdienās par nesējiem kļūst tikai brālības biedri.


Katrai brālībai ir savs tērps, sava krāsa, dažām arī speciālas kapuces, kas aizsedz seju. Lielai daļai tūristu šīs kapuces atsauc atmiņā kukluksklanu, lai arī līdzīgais tērps ir tikai sakritība. Šie tērpi ataino Nacaretes iedzīvotājus (Nazarenos).

9 abr 2012

La Pascua en Letonia – Lieldienas Latvijā



La Pascua (Domingo de Resurrección) celebra el soslsticio de primavera, la llegada del sol y el resurgir de la naturaleza. En Letonia encontramos las tradiciones cristianas fundidas con las costumbres paganas. Entre estas tradiciones ancestrales encontramos la celebración de la semana silenciosa (klusā nedēļa) que se celebra una semana antes, comienza el Domingo de Ramos, en Letonia el Domingo de la Zargatilla (Pūpolsvētdiena),  destacando el Jueves Verde (Zaļā Ceturtdiena) y el Viernes Grande (Lielā Piektdiena). Desde el Domingo de Ramos o de la Zargatilla hasta la Pascua existe una tradición que consiste en dar golpes con ramas en flor de la zargatilla mientras se repiten los mantras tradicionales; “la salud dentro, la enfermedad fuera” (Veselība iekšā, slimība ārā!)  y “redondo como el amento de sauce” (Apaļš kā pūpols!).

3 abr 2012

Madrides gaisa vagoniņš - Teleférico de Madrid


1969.gada 26.jūnijā toreizējais Madrides mērs  Karloss Arias Navarro (Carlos Arias Navarro) kopā ar savu sievu devās primajā izbraucienā ar karodziņiem izrotātu gaisa vilcieniņu no stacijas Rosales uz Casa de Campo ([Kasa de kampo] – Lauku māja).


Uzņēmums ‘Teleférico de Rosales’ nodibināja 1967.gada 6.septembrī, bet pirms tam tā paša gada 19.jūlijā Madrides dome uzņēmumam bija piešķīrusi zemes gabalu, kas atradās otrā galā - Casa de Campo – lai uzbūvētu gaisa vagoniņam nepieciešamās instalācijas. Pašreiz uzņēmums pieder grupai ‘Parques Reunidos’ (Apvienotie parki).

Gaisa vilcieniņu trasi būvēja Šveices uzņēmums ‘Von-Roll’ un tā tika pabeigta pēc viena gada ilgiem un nopietniem darbiem. Kopš tā laika jau apritējuši vairāk 40 gadi un tūkstošiem tūristi dodas mājās ar atmiņām par skaistākajiem Madrides skatiem.

1 abr 2012

Karnevāla tradīcija Spānijā - Carnaval en España


Esam varbūt šo un to dzirdējuši par karnevāliem, īpaši jau par Riodežaneiro karnevālu, kad par to stāsta televīzijā un pat ir iespēja apskatīt kādu fragmentu. Bet, kā jau mums zināms, šajā blogā varam lasīt par Latviju un Spāniju, tāpēc arī šoreiz par karnevāliem Spānijā, jo arī šajā valstī šī tradīcija tiek ļoti kopta.

Vēsturnieki, kas pētījuši karnevālu izcelsmi, saka, ka tie tika svinēti jau Ēģiptē un Šumerā apmēram pirms 5000 gadiem. To pamatā bija dievu godināšana. Mūsdienās tos svin februārī apmēram trīs dienas, kad cilvēki ģērbjas tam īpaši sagādātos tērpus.